Într-adevăr, președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu Sălăjanu, a contestat măsura controlului judiciar în dosarul în care este cercetat penal. Decizia judecătorilor a fost publicată pe portalul Instanței sălăjene.
„În temeiul art. 2151 alin. 5 rap. la art. 213 alin. 6 și la art. 215 alin.2 lit. d Cod procedură penală admite plângerea formulată de inculpatul I.S.D. față de care a fost pusă în mișcare acțiunea penală pentru comiterea a două infracţiuni de abuz în serviciu, dacă funcţionarul public a obţinut, pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, prev. de art. 132 din Legea 78/2000 rap. la art. 297 alin. 1 Cp) împotriva ordonanţei procurorului din data de 18.06.2026 emisă în dosarul de urmărire penală 40/8/P/2024 al Parchetului de pe lângă ÎCCJ – Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial Cluj, prin care s-a dispus prelungirea măsurii controlului judiciar față de inculpat, pe care o desființează în parte, cu privire la obligațiile impuse inculpatului pe durata măsurii controlului judiciar. Modifică obligația impusă inculpatului la paragraful 2 lit. d din dispozitivul ordonanței în sensul înlăturării interdicției de a lua legătura direct sau indirect cu martorii: V.M., M.L., I.M.N., L.L.C., B.A.A., P.I.M.. Menține celelalte dispoziții ale ordonanței procurorului atacate”, este anunțul postat pe portalul instanței.
Deci, liberalii nu mai țipă, fără penali în funcții publice !
Nunu, ca-i cald tare!!